Nowoczesne biuro – jak urządzić przyjazną przestrzeń do pracy?

16 stycznia 2020

Przeciętny Polak spędza w biurze 8 godzin dziennie, co jednak nie jest regułą, ponieważ nasz kraj uważany jest za jeden z najbardziej pracowitych w Europie. Przestrzeń biurowa nie zawsze jest jednak dopasowana do potrzeb pracowników, co często przekłada się na ich efektywność i wydajność pracy, a także komfort. Coraz większą wagę przywiązuje się do aranżacji nowoczesnego biura, właściciele firm są świadomi zależności pomiędzy wygodą pracownika, a jego wydajnością.

Jak urządzić nowoczesne biuro?

Biuro jest miejscem, w którym pracuje wiele osób, może należeć do niewielkiej firmy bądź też do dużej korporacji. W tym drugim przypadku bardzo często biuro ma charakter open space, wszyscy pracownicy znajdują się na jednej otwartej przestrzeni. Pierwotnym celem takiego rozwiązania było ułatwienie komunikacji pomiędzy pracownikami, co jednak spowodowało spadek efektywności ich pracy i jednocześnie utrudniło rozmowy telefoniczne z klientami i kontrahentami. Warto pamiętać o nowoczesnych dodatkach do biura.

Miejsce pracy dla każdego pracownika

Każdy pracownik w biurze powinien mieć swoje miejsce – biurko i wygodne krzesło. Najważniejsze jest, aby mógł on czuć się swobodnie i wygodnie spędzać przy biurku 8 godzin. Aranżacja nowoczesnego biura to przede wszystkim minimalizm i prostota. Meble są najczęściej w jednolitym kolorze, rezygnuje się ze zbędnych ozdób, które mogą rozpraszać pracowników. Przestrzeń jest jasna, dominują odcienie szarości, beżu, brązu, a także biel. Aby ożywić wnętrze, stosuje się niewielkie akcenty w bardziej wyrazistych kolorach, co pozytywnie wpływa na wizerunek marki, nowoczesny wystrój biura jest przecież miejscem reprezentacyjnym.

Jest to bardzo ważne szczególnie, ponieważ nowoczesne biura coraz częściej są typu open space. Bardzo aktualnym trendem jest wydzielenie strefy do relaksu, gdzie pracownicy mogą odpocząć i chociaż na chwilę odejść od biurka i odprężyć się na wiszącym hamaku, jak też popracować w innym miejscu, co sprzyja kreatywności. W strefie relaksu znaleźć się mogą miękkie pufy, drewniane stoliki, wiszące fotele, a nawet atrakcje, tj. bilard czy też gry planszowe, to miejsce, które integruje pracowników.

Nowoczesne biuro z podziałem na strefy

Jak urządzić nowoczesne biuro? Podział na strefy pozwala wyraźnie oddzielić miejsce do pracy i relaksu. Ważne jest jednak, aby jednocześnie umożliwić pracownikom spokojną rozmowę z klientami i kontrahentami. Nie jest to możliwe w strefie do pracy, gdzie kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt osób realizuje różne projekty, nie jest więc to miejsce sprzyjające rozmowom telefonicznym.

Pojawiło się jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu. Są to budki telefoniczne Imin Booth, czyli niewielkie pomieszczenia zapewniające wyciszenie na poziomie -30dB. Zostały zaprojektowane z uwzględnieniem nie tylko potrzeb współczesnych firm, ale również w zgodzie z aktualnymi trendami wnętrzarskimi. Wewnątrz znajduje się krzesełko i stolik, a zatem podczas rozmowy można omówić realizowany projekt. Budki telefoniczne są coraz częściej pojawiającym się meblem w nowoczesnych biurach. Korzystają z nich małe i duże firmy, chcąc zapewnić swoim pracownikom najlepsze warunki do efektywnej pracy. Ich kolorystykę można dopasować do aranżacji nowoczesnego biura, w związku z czym są ciekawym elementem wystroju biura.

Aranżacja nowoczesnego biura – design i funkcjonalność

Połączenie wygody i komfortu, przestrzeni zaaranżowanej z uwzględnieniem potrzeb pracowników z nowoczesnym wystrojem biura i trendami to wyzwanie dla właścicieli firm, którym sprostać mogą dzięki coraz częściej pojawiającym się oryginalnym rozwiązaniem. Przykładem są budki telefoniczne Imin Booth, które łączą funkcjonalność z mocnym designem. Nie należy zapominać również o tym, co jeszcze w trendach piszczy. Minimalizm często idzie w parze z naturalnymi materiałami – beton, kamień i cegła na ścianie są coraz częściej spotykane w nowoczesnej przestrzeni biurowej. Najważniejsze jest jednak to, aby każdy pracownik miał swoje miejsce, może ciasne, ale własne.

Czytaj też: Biura przyszłości – narzędzie do pozyskiwania pracowników.