Jak pracować w open space?

14 stycznia 2020

Różnimy się od siebie, co jest widoczne w wielu aspektach naszego życia, również w pracy. Jedni lubią pracować na otwartej przestrzeni, w dużej grupie, nie przeszkadza im hałas, który z kolei innych rozprasza i uniemożliwia efektywną oraz wydajną pracę. Ci drudzy nie najlepiej radzą sobie w biurze typu open space, czyli biurze wielkoprzestrzennym, których jest coraz więcej. Badania jednak dowodzą, że pracownicy mający własne biuro są skuteczniejsi, pracują szybciej i z bardziej satysfakcjonującymi wynikami. Jak sobie więc poradzić i efektywnie pracować w biurze open space?

Jak pracować w open space? Zaaranżuj swoją małą przestrzeń!

Nawet w biurze open space każdy pracownik ma, a przynajmniej mieć powinien, swoje biurko, czyli niewielką przestrzeń przeznaczoną tylko dla siebie. To od Ciebie zależy, jak będzie ona wyglądała, oczywiście niezbędne jest biurko, krzesło i komputer. Pracownicy bardzo chętnie stawiają na blacie biurka zdjęcia przyjaciół i rodziny, pamiątki z wakacji, kubki z kolorowymi długopisami i inne gadżety, które uprzyjemniają im pracę.

Charakterystyczną cechą biur open space są długie biurka, przy których pracuje kilka osób. Aby nieco odizolować się od kolegów siedzących obok nas, można postawić wysoką roślinę w doniczce lub dodatkową półkę, która będzie również praktycznym wyposażeniem Twojego biurka, na pewno się przyda. To pozwoli Ci się lepiej skoncentrować na pracy.

Praca w ciszy? Czy w biurze open space to możliwe?

Wydaje się, że ciche warunki do pracy to w biurach open space założenie niemożliwe do osiągnięcia, jednak pracownicy potrafią być bardzo kreatywni. Jeżeli również Tobie przeszkadza hałas, rozmowy kolegów oraz przeprowadzane długie rozmowy telefoniczne z klientami, możesz skorzystać ze stoperów do uszu. Tłumią one dźwięki napływające z każdej strony i tym samym pozwalają Ci skutecznie odciąć się od hałasu.

Niektórzy mają inny, równie skuteczny, sposób na spokój i koncentracje. Kojąco i inspirująco oddziałuje na nich muzyka, a zatem podczas pracy słuchają jej na słuchawkach, które umieszczają w uszach. Może być to Twoja ulubiona muzyka lub muzyka relaksacyjna. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zgodne z polityką każdej firmy.

Korzystaj z chwili odpoczynku

Każdemu przysługuje przerwa, jednak nie każdy z niej korzysta lub robi to, nie odchodząc od biurka. Odetchnij świeżym powietrzem na zewnątrz, zjedz drugie śniadania w jadalni lub kuchni, jeżeli taka w biurze jest, korzystaj ze stref relaksu, które coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych biurach. To czas dla Ciebie, aby zregenerować siły, odpocząć, nakarmić i dotlenić organizm.

Praca w open space. Pracodawco, zadbaj o swoich pracowników!

Stworzenie przestrzeni sprzyjającej efektywnej pracy gwarantuje, że pracownicy poczują się lepiej i tym samym będą pracować wydajniej. W biurach open space największym problemem jest hałas, który uniemożliwia spokojne wykonywanie swoich zadań, a każda rozmowa telefoniczna przeszkadza innym pracownikom. Aby tego uniknąć, coraz więcej właścicieli firm decyduje się na budki telefoniczne, takie jak Iminpods. To biurowe boksy akustyczne z dźwięko-izolacją, niewielkim krzesełkiem i miejscem na laptopa czy tablet. Zawsze można skorzystać z budki, kiedy musimy przeprowadzić rozmowę biznesową. Dla nas oznacza to większą koncentrację, a dla naszych współpracowników komfort oraz brak kolejnego rozpraszającego bodźca.

Czytaj też: Jak prowadzić rozmowy telefoniczne żeby nie przeszkadzać innym pracownikom?