Historia budek telefonicznych, a ich współczesne zastosowanie 14 stycznia 2020

W 1876 roku nastąpiła rewolucja w komunikacji, pojawił się pierwszy telefon stworzony przez Alexandra Grahama Bella. Już wtedy było wiadomo, że to wynalazek, który zmieni świat i na pewno będzie bodźcem do prężnego rozwoju w komunikacji między ludźmi. W 1881 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie staje budka telefoniczna, co jest kolejnym przełomowym momentem dla ludzkości.

Z każdym kolejnym rokiem było ich na ulicach całego świata coraz więcej, dzisiaj są jedynie symbolem Wielkiej Brytanii, zostały zastąpione przez telefony komórkowe. Czy jednak naprawdę całkowicie zostały wyłączone z użytku?

Rewolucja, lata świetności i… likwidacja budek telefonicznych

Historia budek telefonicznych rozpoczyna się w stolicy Niemiec. 12 stycznia 1881 roku na Placu Poczdamskim pojawia się pierwsza budka telefoniczna nazywana „Fernsprechkiosk”. W celu skorzystania z niej i przeprowadzenia kilkuminutowej rozmowy konieczne było wykupienie biletu „Telefonbillet”. Nie obyło się jednak bez problemów…telefony w Niemczech były rzadkością, a zatem rozmowa z kimkolwiek nie zawsze była możliwa.
Za połączenie zapłacić można było monetami od 1998 roku, ciekawym faktem jest to, że opłatę wnoszono po rozmowie, przed nią płacono dopiero 10 lat później. W 1905 roku pojawia się pierwsza budka zewnętrzna wolnostojąca. Do tego czasu budki umieszczano w budynkach lub bezpośrednio przy ich ścianach.

Mogłoby się wydawać, że budki telefoniczne wynaleziono w Wielkiej Brytanii. Zaskoczeniem więc jest to, że na ulicach Londynu postawiono jest dopiero w 1903 roku i nie były one koloru czerwonego. Ten charakterystyczny akcent nadano im 1921 roku. Z każdym kolejnym rokiem na ulicach miast całego świata budki telefoniczne wyrastały niczym grzyby po deszczu, były wszędzie i ułatwiały komunikację. Alternatywą dla monet od lat 60. ubiegłego wieku były żetony, a w późniejszym czasie karty telefoniczne.

W Polsce pierwsze budki pojawiły się w talach 20. i można było z nich korzystać bez ograniczeń czasowych, a dopiero 30 lat później wprowadzono te ograniczenia. Szybki rozwój komunikacji i pojawienie się telefonów komórkowych spowodowały, że w latach 90. zaczęto budki telefoniczne stopniowo likwidować. W ten oto sposób do końca 2016 roku z ulic polskich miast zniknęły już wszystkie.
Wielki come back budek telefonicznych.

Historia budek telefonicznych nie ma jednak smutnego końca!
Zniknęły z ulic, ale nie zostały wyłączone z użytku. Znalazły inne zastosowanie, a właściwie stały się inspiracją do stworzenia ich nowoczesnego wariantu, który obecnie wykorzystywany jest w biurach typu open space. Nie mają zamontowanego telefonu, przypominają designerski mebel biurowy, do którego każdy z pracowników może wejść, usiąść wygodnie i przeprowadzić rozmowę z klientem lub kontrahentem. Budki projektowane i tworzone przez firmę Imin Booth zapewniają spokój i dyskrecję, są wyciszone, a zatem nie docierają do ich wnętrza głosy z biura, a prowadzona rozmowa nie jest słyszana przez innych pracowników. To niezwykłe duże „pudełka”, które są odpowiedzią na potrzeby otwartych przestrzeni biurowych, coraz częściej organizowanych przez firmy. Brak prywatności często uniemożliwia przeprowadzenie rozmów w ciszy i spokoju. W budkach mamy nie tylko odpowiednie warunki do rozmowy przez telefon, ale też wystarczająco dużo miejsca, wygodne krzesło i stolik, który pozwala na robienie notatek.

Budki telefoniczne były wynalazkiem na tyle doskonałym, że trudno było się z nimi rozstać. We współczesnym świecie znalazły swoje idealne miejsce…nie na ulicy, a w biurze, zachowując w znaczącym stopniu swoje pierwotne zastosowanie.