Historia budek telefonicznych, a ich współczesne zastosowanie

14 stycznia 2020

W 1876 roku nastąpiła rewolucja w komunikacji, pojawił się pierwszy telefon stworzony przez Alexandra Grahama Bella. Już wtedy było wiadomo, że to wynalazek, który zmieni świat i na pewno będzie bodźcem do prężnego rozwoju w komunikacji między ludźmi. W 1881 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie staje budka telefoniczna, co jest kolejnym przełomowym momentem dla ludzkości.

Z każdym kolejnym rokiem było ich na ulicach całego świata coraz więcej, dzisiaj są jedynie symbolem Wielkiej Brytanii. Zostały całkowicie zastąpione przez telefony komórkowe. Czy jednak naprawdę całkowicie zostały wyłączone z użytku?

Rewolucja, lata świetności i historia… likwidacja budek telefonicznych

Historia budek telefonicznych rozpoczyna się w stolicy Niemiec. 12 stycznia 1881 roku na Placu Poczdamskim pojawia się pierwsza budka telefoniczna nazywana „Fernsprechkiosk”. W celu skorzystania z niej i przeprowadzenia kilkuminutowej rozmowy konieczne było wykupienie biletu „Telefonbillet”. Nie obyło się jednak bez problemów…telefony w Niemczech były rzadkością, a zatem rozmowa z kimkolwiek nie zawsze była możliwa.

Za połączenie zapłacić można było monetami od 1908 roku, ciekawym faktem jest to, że opłatę wnoszono po rozmowie, przed nią płacono dopiero 10 lat później. W 1905 roku pojawia się pierwsza budka zewnętrzna wolnostojąca. Do tego czasu budki umieszczano w budynkach lub bezpośrednio przy ich ścianach.

Mogłoby się wydawać, że budki telefoniczne wynaleziono w Wielkiej Brytanii. Zaskoczeniem więc jest to, że na ulicach Londynu postawiono jest dopiero w 1903 roku i nie były one koloru czerwonego. Ten charakterystyczny akcent nadano im 1921 roku. Z każdym kolejnym rokiem na ulicach miast całego świata budki telefoniczne wyrastały niczym grzyby po deszczu, były wszędzie i ułatwiały komunikację. Alternatywą dla monet od lat 60. ubiegłego wieku były budki telefoniczne na żetony, a w późniejszym czasie karty telefoniczne.

W Polsce pierwsze budki telefoniczne pojawiły się w talach 20. i można było z nich korzystać bez ograniczeń czasowych, a dopiero 30 lat później wprowadzono te ograniczenia. Szybki rozwój komunikacji i pojawienie się telefonów komórkowych spowodowały, że w latach 90. zaczęto budki telefoniczne stopniowo likwidować. W ten oto sposób do końca 2016 roku z ulic polskich miast zniknęły już wszystkie.

Wielki come back budek telefonicznych

Historia budek telefonicznych nie ma jednak smutnego końca! Zniknęły z ulic, ale nie zostały wyłączone z użytku. Znalazły inne zastosowanie, a właściwie stały się inspiracją do stworzenia ich nowoczesnego wariantu, który obecnie wykorzystywany jest w biurach typu open space. Nie mają zamontowanego telefonu, przypominają designerski mebel biurowy, do którego każdy z pracowników może wejść, usiąść wygodnie i przeprowadzić rozmowę z klientem lub kontrahentem.

Budki projektowane i tworzone przez firmę Imin Booth zapewniają spokój i dyskrecję, są wyciszone, a zatem nie docierają do ich wnętrza głosy z biura, a prowadzona rozmowa nie jest słyszana przez innych pracowników. To niezwykłe duże „pudełka”, a właściwie biurowe boksy, które są odpowiedzią na potrzeby otwartych przestrzeni biurowych, coraz częściej organizowanych przez firmy. Brak prywatności często uniemożliwia przeprowadzenie rozmów w ciszy i spokoju. W budkach mamy nie tylko odpowiednie warunki do rozmowy przez telefon, ale też wystarczająco dużo miejsca, wygodne krzesło i stolik, który pozwala na robienie notatek.

Budki telefoniczne były wynalazkiem na tyle doskonałym, że trudno było się z nimi rozstać. We współczesnym świecie znalazły swoje idealne miejsce…nie na ulicy, a w biurze, zachowując w znaczącym stopniu swoje pierwotne zastosowanie.

Czytaj też: Jak prowadzić rozmowy telefoniczne żeby nie przeszkadzać innym pracownikom?