Biura przyszłości – narzędzie do pozyskiwania pracowników

16 stycznia 2020

O ile samo biuro – jego design i wartości użytkowe – nie są w stanie przekonać przyszłego pracownika do wyboru właśnie tej konkretnej oferty pracy, to jest ono w stanie istotnie przyczynić się do postawienia przysłowiowej kropki na i. Stymulujące, przyjemnie i wpływające korzystnie na jakość pracy biuro przyszłości to obecnie korzystny finansowo sposób na przyciągnięcie najzdolniejszych pracowników na świecie – taką tezę stawia Knight Frank, powołując się na swój raport „Global Cities: The 2016 Report”.

Biura przyszłości – czyli jak będzie wyglądać nasza przestrzeń pracy?

Raport wskazuje na pewien trend: jeśli pracodawcy chcą zatrzymać pracowników i pozyskać nowych – najlepszych kandydatów, muszą zerwać z szablonowym myśleniem w kontekście biura, które miało miejsce przez ostatnie dwie dekady. Biura przyszłości to takie powierzchnie, w których pracownicy będą chcieli pracować. Z raportu „Global Cities: The 2016 Report” jasno wynika, że utrata pracownika to koszt nawet dziewięciokrotnie przewyższający koszty jego stanowiska pracy (wliczając w to czynsz, miejscowe podatki i opłaty eksploatacyjne). Jest więc o co walczyć.

Firmy zaczynają dostrzegać, że powierzchnię biurową można wykorzystać jako narzędzie do inspirowania i aktywizowania pracowników, postrzeganie biura jako kosztu działalności powoli odchodzi w przeszłość – mówi Andy Bugg, dyrektor Workplace Consultancy w Knight Frank. Biorąc pod uwagę fakt, że utrata pracowników jest zdecydowanie droższa niż wynajem powierzchni biurowych, nie dziwi fakt, że coraz więcej firm jest gotowych zainwestować nieco więcej w dobrze wyposażone biuro, z którego pracownicy będą zadowoleni, w którym będą chcieli pracować.

Jakie więc są nowe trendy w sektorze komercyjnych powierzchni biurowych?

    • Po pierwsze – dogodna lokalizacja biura

Badania dowodzą, że na świecie spodziewanych jest aż 380 milionów nowych mieszkańców miast. Oznacza to, że przez kolejne pięć lat należałoby budować co roku pięć nowych miast, każde wielkości Los Angeles. Autorzy raportu „Global Cities: The 2016 Report” przewidują, że liczba osób, które w ciągu najbliższych pięciu lat przeprowadzą się do miast, żeby skorzystać z oferowanych przez nie udogodnień ekonomicznych, będzie trzykrotnie wyższa od obecnej populacji Japonii.

Budowanie więc biurowców w centralnych rejonach miast, jest kluczowa. Dzięki temu pracownicy mogą korzystać z miejskiej infrastruktury, poza terenem firmy mają dostęp do kawiarni, restauracji, ośrodków sportowych i kulturalnych, które sprzyjają organizowaniu nieformalnych spotkań, nawiązywaniu kontaktów i korzystanie z rozrywek. Przeprowadzając firmę do parku biurowego, często tracimy dostęp do tego typu udogodnień.

    • Wyposażenie biura przyszłości – czyli po drugie

Nowe trendy wytycza Sydney (Australia), gdzie już dziś prawie jedna trzecia (28 proc.) wszystkich biur jest zaprojektowana zgodnie z zasadą activity-based working (ABW), polegającej na dzieleniu powierzchni biurowej na strefy przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań. Zauważa się, że tendencja ta jest adaptowana również na innych kontynentach. Największe wyzwanie stoi przed miastami europejskimi, gdzie historyczne budynki trudno zaadoptować na biura o nowoczesnym rozplanowaniu powierzchni. Aby tego dokonać w sposób najbardziej efektywny często zatrudniani są do tego celu architekci, którzy potrafią istotnie zmienić areał biur w starych, historycznych kamienicach, ale nie są w stanie zrobić tego w zupełności, ze względu na ograniczenia budowlane z poprzednich wieków.

Jak powinno wyglądać nowoczesne wyposażenie biura? Jeśli biura mają być urządzone zgodnie z zasadą ABW, należy podzielić przestrzeń na wykonywanie konkretnych zadań w taki sposób, aby można było z nich uzyskać jak najlepsze efekty. Spotkania z Klientami nie powinny odbywać się w miejscu wykonywania regularnej pracy, chwila odpoczynku również nie powinna odbywać się przy biurku, a rozmowy telefoniczne z ważnymi Klientami powinny być prowadzone w specjalnie wyznaczonej do tego celu przestrzeni.

Naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych pracodawców, którzy dbają o wykonywanie obowiązków przez ich pracowników na najwyższym poziomie, z najlepszym, biznesowym skutkiem, wychodzi firma Imin ze swoim sztandarowym produktem – budkami telefonicznymi do biur. Meble biurowe marki Iminbooth to nic innego, jak wyizolowana akustycznie przestrzeń do prowadzenia rozmów telefonicznych, zamknięta w nowoczesnym kształcie budki telefonicznej. Pomieszczenia dźwiękoszczelne – do ich produkcji wykorzystano najwyższej jakości, certyfikowane materiały, takie jak m.in. specjalna mata izolacyjna, jedyne, specjalnie zaprojektowane, wyprofilowane uszczelki, bezpieczne, klejone szkło.

Dzięki projektantom z firmy Imin powstało wyposażenie biura, które zapewnia pracownikom, chcącym przeprowadzić rozmowę telefoniczną, możliwość odbycia jej w ciszy i spokoju, jednocześnie nieprzeszkadzając innym zatrudnionym w biurze. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest koncentracja pracownika na celu – przeprowadzeniu rozmowy telefonicznej z najlepszym biznesowym efektem, nie zaś uciszanie kolegów z pracy, którzy przeszkadzają w tym zadaniu.

Budki telefoniczne iminbooth gwarantują wyciszenie na poziomie -35dB, co można porównać do zamkniętego okna w mieszkaniu. Co ważne – projektanci zadbali również, aby meble biurowe iminbooth były rozmiarów, które zapewnią możliwość wstawienia ich do każdego istniejącego biura. Ich wymiary zewnętrzne to 1x1x2,2 m, dzięki czemu budki telefoniczne można postawić w biurze, na korytarzu – wszędzie tam gdzie jest metr wolnej przestrzeni. Powierzchnia ta zapewnia również wysoki komfort pracy we wnętrzu budki.

    • Po trzecie rozrywka

Badania wykazują, że pracujemy coraz dłużej. Osoby na wysokim szczeblu każdego tygodnia pracy podejmują dziesiątki ważnych decyzji, przeprowadzają mnóstwo spotkań, organizują motywacyjne spotkania zespołu. Ważne jest, żeby mogli pozwolić sobie również chwilę odpoczynku. Każdy z nas inaczej klasyfikuje odpoczynek, dlatego biura przyszłości powoli wyposażane są w sale drzemki czy nawet pokoje gier. Te ostatnie przyczyniają się również do socjalizacji pracowników co pozytywnie przekłada się na relacje wewnątrz firmy.

Nowoczesne biuro – trendy

Niezależnie od tego, na którym kontynencie żyjemy, wokół nas zauważany jest trend w projektowaniu biur przyszłości. I dobrze, bo działają one z korzyścią na każdą ze stron – zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Ci pierwsi mogą pozyskać wartościowych, lojalnych kandydatów do pracy, Ci drudzy dobrą pracę, z której będą zadowoleni przez długie lata. Dobra, stabilna praca to bardzo ważny aspekt naszej codzienności, bo ma ona również wpływ na nasze życie prywatne.

Czytaj też: Nowoczesne biuro – Jak urządzić przyjazną przestrzeń do pracy?