Biura open space a jakość pracy

16 stycznia 2020

Biura typu open space to bardzo dobre rozwiązanie dla pracodawcy – wiele biurek w jednym miejscu umożliwia zaoszczędzenie powierzchni biurowej, a tym samym ograniczenie wydatków związanych z czynszem.

Takie rozwiązanie to również łatwiejszy obieg informacji, dokumentów, a także socjalizacja pracowników. No właśnie, co sądzą o biurach typu open space najważniejsze jednostki w firmie – zatrudnieni w niej ludzie?

Komfortowa praca w open space

Pomieszczenia typu open space charakteryzują się wieloma stanowiskami pracy na dużych i otwartych przestrzeniach. Aranżacja biur open space wyklucza podział na pokoje, co więcej – biurka pracowników często przylegają do siebie.

Takie rozwiązanie pozytywnie oceniają pracodawcy – co nie dziwi. Open space pozwala zaoszczędzić pieniądze zarówno na wyposażenie biura (często nawet do 20% kosztów), jak i jego późniejsze utrzymanie, ze względu na niższe opłaty czynszowe. Im większy open space tym mniejsza ilość m2 koniecznych do wynajęcia. Dodatkowymi zaletami są łatwiejsza kontrola zatrudnionych, szybszy przepływ informacji, łatwość w tworzeniu zespołów, czy nawet demokratyzacja warunków pracy.

Jednak według badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, pozytywnej oceny open space’om nie wystawiają pracownicy. Dlaczego? Najczęściej padającymi odpowiedziami dotyczącymi pracy w open space okazały się:

  • wysoki poziom hałasu
  • utrudnienia w koncentracji
  • brak produktywności
  • poczucie podsłuchiwania
  • większe prawdopodobieństwo zachorowania

Jak donoszą naukowcy, przyszłość biur to tzw. Open Space 2.0.

Na czym polega open space 2.0?

Polega na tym, że w biurze wyznaczone są miejsca gdzie jest głośno – jak np. sala gdzie pracujemy, ale jednocześnie wyznaczone są przestrzenie wyciszone, pozwalające na odpoczynek, czy wykonywanie pracy w nieco bardziej komfortowych warunkach. Do tego celu w przyszłości większa ilość biurowców – a nie tak jak obecnie, jedynie tych najbogatszych firm – ma być wyposażona w miejsca do relaksu, zabawy, czy nawet snu.

Póki co, jednym z tańszych, a na pewno możliwych do zastosowania rozwiązań w biurach już istniejących są specjalne meble biurowe – budki telefoniczne Iminbooth. Zapewniają wykluczenie trzech głównych wad biur typu open space, które wskazywane są przez użytkowników takich przestrzeni, a są nimi hałas, brak komfortowych warunków pracy i poczucie podsłuchiwania.

Jakość pracy w open space a rozmowy telefoniczne

Często zdarza się, że nasza praca wymaga wykonywanie dużej ilości połączeń telefonicznych. Praca w open space z jednej strony powoduje, że możemy być zagłuszeni przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób współdzielących z nami biuro, co zdecydowanie negatywnie wpływa na koncentrację pracowników, z drugiej strony pracownicy wykonujący połączenie telefoniczne przeszkadzają innym koleżankom i kolegom z biura.

Większy gwar w biurze powoduje podwyższenie tonu głosu osoby przeprowadzającej rozmowę telefoniczną. Rozmawiając głośniej przez telefon, osoby w naszym otoczeniu również zaczynają głośniej mówić i w ten sposób koło się zamyka.

Budki telefoniczne Iminbooth – sposobem na ciszę w biurze

Już dawno odkryto, że potrzeba specjalnego miejsca do rozmów telefonicznych w biurze, dlatego często wykorzystujemy do tego celu salki konferencyjne. Zajmujemy je wtedy tym, którzy muszą przeprowadzić spotkanie, zaprosić do biura Klienta. Budki telefoniczne Iminbooth to idealne rozwiązanie, które zapewni komfortowe warunki pracy, ciszę i spokój rozmówcy oraz osobom, z którymi współdzielimy biuro.

Budki telefoniczne to nie tylko specjalne boksy do biura, to zdecydowanie coś więcej. To zamknięta konstrukcja, która gwarantujemy wyciszenie na poziomie -35dB. Pomieszczenia do przeprowadzania rozmów telefonicznych marki Iminbooth wykonane są w pełni certyfikowanych materiałów, zapewniają tym samym komfort pracownikom i bezpieczeństwo użytkowania.

Od dawna wiadomo, że zadowolony i zrelaksowany pracownik jest bardziej wydajny i efektowny. Dzięki budkom telefonicznym Iminbooth korzyść odniosą zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. A praca w open space już nie będzie tak negatywnie oceniana przez tę drugą grupę.

Czytaj też: Jak budki akustyczne pozwolą stworzyć biura przyszłości!